Sala z pracami Stanisława Wyspiańskiego w Galerii Malarstwa Polskiego

firefoxObecna ekspozycja Galerii Malarstwa Polskiego, otwarta w 1992 roku po generalnym remoncie, została zrealizowana na podstawie koncepcji merytorycznej dr Agnieszki Morawińskiej, kuratora Galerii Sztuki Polskiej w latach 1980-1992. W dziewięciu salach i dziesięciu gabinetach znalazło się 400 obrazów. Autorem koncepcji plastycznej ekspozycji był Krzysztof Burnatowicz. Galeria zajmuje swą historyczną przestrzeń ekspozycyjną przynależną jej od momentu otwarcia nowego gmachu Muzeum w 1938 roku.

W gabinecie siódmym znajduje się sala poświęcona twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Wśród dwudziestu prezentowanych prac artysty wyróżniają się znakomite pastele, m.in. dwa autoportrety malarza z 1894 i 1902 roku czy pastel z serii Macierzyństwo, ukazujący żonę artysty Teofilę Pytko karmiącą synka Stasia. Główka HelenkiPortret Józefy KrzyształowiczowejPortret Konrada Rakowskiego to przykłady znakomitych portretów znajdujące się w stałej ekspozycji. Najsłynniejszymi dziełami są pastele: Chochoły z lat 1898-1899, ukazujący sen natury, metaforę uśpionego w niewoli narodu, Caritas (Madonna z Dzieciątkiem) z 1904, fragment projektu witraża do katedry we Lwowie oraz Widoki z okna pracowni artysty na Kopiec Kościuszki powstałe w ostatnich latach życia artysty.

firefox

Ekspozycję z pracami Stanisława Wyspiańskiego uzupełnia rzeźba z brązu Sławomira Celińskiego (1852-1918) Świst i Poświst z około 1910 roku.


W szafirowej pracowni. Stanisławowi Wyspiańskiemu w stulecie śmierci. Przewodnik
GALERIA MALARSTWA POLSKIEGO

Sale w kolejności zgodnej z kierunkiem zwiedzania

Sala I. Malarstwo staropolskie
Gabinet 1. Malarstwo
Sala II. Oświecenie. Klasycyzm
Gabinet 2. Oświecenie. Klasycyzm wileński
Gabinet 3. Miniatury
Sala III i Gabinet 5. Romantyzm. W stronę akademizmu
Gabinet 4. W stronę realizmu
Sala IV. Matejko. Malarstwo historyczne
Sala V. Malarstwo akademickie
Sala VI. Realizm. Szkoła monachijska
Sala VII. Realizm. W stronę impresjonizmu
Gabinet 7. Stanisław Wyspiański
Gabinet 8. Olga Boznańska
Sala IX. Symbolizm
Gabinet 6. Młoda Polska
Gabinet 9. Witold Wojtkiewicz
.

.

.

Galeria Malarstwa Polskiego jest częścią ekspozycji stałej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Znajduje się na pierwszym piętrze gmachu Muzeum. Można ją zwiedzać od wtorku do niedzieli. Cena biletu na ekspozycje stałe wynosi - 12 zł (normalny) oraz 7 zł (ulgowy). Bilet rodzinny na ekspozycje stałe kosztuje 25 zł. W soboty na galerie stałe wstęp wolny.